Czym jest scoring BIK?
Zanim instytucje finansowe zdecydują się na przyznanie zobowiązania, powinny poznać ryzyko, z jakim będzie wiązać się ewentualne udzielenie pożyczki. Dlatego korzystają punktacji BIK. Oczywistym jest fakt, że im większa liczba punktów, tym większe prawdopodobieństwo, że klient zwróci pożyczone pieniądze w określonym czasie. Jak to zatem wygląda w praktyce?
Obliczeniem oceny punktowej zajmuje się specjalnie opracowana formuła matematyczna. Wiarygodność kredytowa pożyczkobiorcy porównywana jest do osób, które już wcześniej otrzymały zobowiązanie. Im profil będzie bardziej zbliżony do profilu osób spłacających zadłużenia terminowo, liczba punktów będzie wyższa. Tym samym szansa na otrzymanie zobowiązania znacznie wzrasta.
Co warte podkreślenia instytucje bankowe, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, mają ustawowy obowiązek weryfikowania scoringu BIK potencjalnego klienta.
Ocena punktowa BIK – przedziały
Ocena BIK przyjmuje wartości od 192 do 631 punktów. Co interesujące, jest ona prezentowana w postaci gwiazdek, dokładnie od jednej do pięciu. Jak przedstawia się ta zależność?
1 gwiazdka – od 192 do 279 punktów
2 gwiazdki – od 280 do 367 punktów
3 gwiazdki – od 368 do 455 punktów
4 gwiazdki – od 456 do 543 punktów
5 gwiazdek – od 544 do 631 punktów
Ważne – Biuro Informacji Kredytowej może nie mieć informacji o danej osobie (przykładowo nigdy nie brała pożyczki online bez krd i zaświadczeń (Read the Full Write-up)), w związku z czym jej ocena punktowa nie zostanie naliczona.
Co wpływa na scoring BIK?
Wiele elementów może wpłynąć pozytywnie bądź negatywnie na ocenę punktową Biura Informacji Kredytowej. Najważniejszym czynnikiem, dla którego ocena BIK może zostać obniżona, jest opóźnienie w spłacie należności. W tym wypadku uwzględniane są takie aspekty, jak długość opóźnienia w spłacie zadłużenia, wysokość zaległości oraz czas, który minął od ostatniej nieterminowej płatności.
Kolejnym czynnikiem, który może znacząco obniżyć scoring, jest wyczerpanie limitu kredytowego. Mowa tu m.in. o przekroczeniu wspomnianego limitu oraz wysokim poziomie jego wykorzystania. Dodatkowo na punktację BIK ma wpływ duża aktywność kredytowa. Jeśli w ostatnim czasie klient miał wysoką liczbę otwartych kredytów lub złożył wiele wniosków pożyczkowych w niewielkim odstępie czasowym, jego scoring prawdopodobnie znacznie się obniży.
Jak sprawdzić swój scoring? – raport BIK
Wiedząc już, że ocena punktowa BIK może w dużym stopniu wpłynąć na finalną decyzję pożyczkową, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można sprawdzić swój scoring. W tym celu należy pobrać specjalny raport Biura Informacji Kredytowej.
Poza informacjami na temat naszego scoringu znajdziemy w nim szczegółowe dane o naszej historii zobowiązań. Ponadto z łatwością zweryfikujemy, czy informacje o spłacanym przez nas zobowiązaniu są przekazywane do BIK regularnie. Za pomocą raportu sprawdzimy także, jak wiele kredytów mamy przypisanych oraz będziemy wiedzieć, kto dokładnie pytał o nasze personalia. Dzięki temu możemy uniknąć wyłudzenia pożyczki na nasze dane.
Należy jednak pamiętać, że wygenerowanie raportu jest płatne. Co ciekawe, BIK daje możliwość ściągnięcia pierwszego sprawozdania na próbę, bez wydawania grosza. Nie znajdziemy w nim niestety informacji na temat naszego scoringu ani historii spłat kredytów. Nie ma również możliwości wydruku.